Jak wygląda rejestracja pojazdu w Niemczech?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przejście całego procesu, aby uniknąć marży zysku firm sprzedających importowane niemieckie samochody. Przyglądamy się opłatom i wymogom związanym z rejestracją samochodu osobowego zakupionego w Niemczech i wwiezionego do kraju.

Jakie dokumenty uzyskasz od sprzedawcy?

Kupując samochód w Niemczech, musisz podpisać ze sprzedawcą umowę kupna-sprzedaży, którą zachowasz. Sprzedawca powinien dodatkowo przekazać Ci te dokumenty:

równy polskiemu dowodowi rejestracyjnemu (Zulassungsbescheinigung Teil I), odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego (Zulassungsbescheinigung Teil II).
Samochód sprowadzony z Niemiec będzie potrzebował tych dokumentów do zarejestrowania w Polsce.

Czym jest podatek akcyzowy i gdzie go płacić?

Akcyza to jeden z kosztów związanych z samodzielnym sprowadzeniem samochodu z Niemiec. Przy imporcie pojazdu do Polski podatek akcyzowy należy uiścić w ciągu 30 dni od daty przyjazdu. Również w ciągu 14 dni należy złożyć uproszczoną deklarację w podatku akcyzowym od wewnątrzwspólnotowych zakupów samochodów osobowych (AKC-U/S) znajdującą się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Masz dwie możliwości złożenia deklaracji: w formie papierowej do urzędu skarbowego lub online za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Podatkowych i Celnych. (PUESC). Aby złożyć deklarację za pomocą PUESC należy najpierw zarejestrować konto.

Do obliczenia podatku akcyzowego niezbędna jest znajomość pojemności silnika. Od stycznia 2019 r. wejdą w życie następujące stawki podatku akcyzowego na samochody osobowe:

Samochody osobowe z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3 podlegają stawce podatku 18,6%, podczas gdy inne pojazdy podlegają stawce podatku 3,1%.
W przypadku sprowadzonego samochodu możesz również otrzymać potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego z PUESC po jego opłaceniu. Podczas rejestracji będziesz potrzebować tego dokumentu.

Czy istnieje potrzeba ponownego przeglądu technicznego pojazdu?

Samochód sprowadzony z Niemiec może zdał egzamin techniczny, ale i tak musisz odwiedzić punkt kontroli pojazdów w Polsce. Dodanie drugiej kontroli do kontroli pojazdu przed sprzedażą to wszystko, co jest potrzebne.

Podobnie jak w Niemczech, przegląd jest ważny przez dwa lata, więc władze to przyznają, ale w Polsce przegląd może być ważny tylko przez rok. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego badania, aby uzyskać informacje nie zawarte w niemieckim dokumencie. W przeciwnym razie konieczna jest pełna kontrola techniczna.

Po przejściu inspekcji otrzymasz certyfikat. Te dokumenty należy również dołączyć do wniosku o rejestrację samochodu.

 

 

 

Zobacz podobne:

Podatek od kupna samochodu

AC w wariancie serwisowym

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Skierowanie na badania medycyny pracy

Wiele osób decyduje się na samodzielne przejście całego procesu, aby uniknąć marży zysku firm sprzedających importowane niemieckie samochody. Przyglądamy się opłatom i wymogom związanym z rejestracją samochodu osobowego zakupionego w Niemczech i wwiezionego do kraju. Jakie dokumenty uzyskasz od sprzedawcy? Kupując samochód w Niemczech, musisz podpisać ze sprzedawcą umowę kupna-sprzedaży, którą zachowasz. Sprzedawca powinien dodatkowo…

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/