Czy wiesz ile wyniesie Cie rejestracja samochodu?

Zakupy samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, obejmują coś więcej niż tylko koszt samego samochodu. Jeszcze kilka kosztów trzeba zapłacić przed zakończeniem procesu. Obejmuje m.in. koszt rejestracji pojazdu.

Podatek (PCC) lub akcyza, a także rejestracja w dziale komunikacji to tylko niektóre z dodatkowych wymogów uzyskania pojazdu od osoby fizycznej. Naszym zadaniem jest wyjaśnienie, jak wygląda rejestracja samochodu i ile to będzie kosztować.

Aby zarejestrować samochód, ile będziemy musieli zapłacić?

Zazwyczaj na rejestrację pojazdu wydajemy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Wśród opłat zawartych w tej kwocie są:

Pieczątki legalizacyjne, dowód rejestracyjny i nalepka kontrolna kosztują po 13,50 zł, a tabliczki i opłaty rejestracyjne odpowiednio 80 i 2 zł.
Jak mogę zaoszczędzić około 100 zł na rejestracji?

Samochód można kupić i zarejestrować za ułamek ceny. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy kupowany przez nas samochód jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, co nasza własna. Oznacza to, że nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej samochodu. Zakup pojazdu w pobliżu może w ten sposób pomóc nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Warto wiedzieć, ile pieniędzy w ten sposób zaoszczędzimy. Za rejestrację zapłacimy tylko 81 zł, co oznacza, że ​​opłata rejestracyjna zostanie zmniejszona o 99,50 zł, ponieważ nie musimy generować nowych tablic.

Jakie są opłaty celne przy rejestracji pojazdu?

Należy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć z kilku powodów. Jeśli spełnione są następujące warunki:

nowy właściciel (lub współwłaściciel) samochodu nie może stawić się w wydziale komunikacji, chyba że przygotuje dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa obciążonego opłatą skarbową w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; auto sprowadzamy z zagranicy – tutaj amo to 17,00 zł. (75,50 zł).
Jakich dodatkowych kosztów mogę się spodziewać? W przypadku pojedynczych numerów rejestracyjnych np. 1000 zł to znacząca cena za tę usługę

Jakie dokumenty są wymagane przy rejestracji pojazdu?

Rejestracja używanego samochodu wymaga kilku rzeczy. Czego potrzebujemy? Aby rozpocząć, musimy mieć na uwadze cały zbiór dokumentów, które ułatwią procedurę rejestracji. W rezultacie cała sprawa może ciągnąć się miesiącami.

Zabierzmy to do pracy z nami:

wzór można znaleźć na stronie internetowej wydziału komunikacji lokalnej lub na stronach internetowych urzędów; poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); karta pojazdu (jeśli została wydana); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub wyciąg z KRS
Baza danych UFG może być również wykorzystana do sprawdzenia, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie, które jest dostępne do sprawdzenia.
Uwaga! Jeśli samochód jest sprowadzony do Polski i nigdy wcześniej nie był w Polsce zarejestrowany, należy dostarczyć tłumaczenia umowy kupna i dokumentacji pojazdu. Tłumacz przysięgły powinien wykonać tłumaczenie na język polski. Cena za stronę waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Takie dokumenty należy dołączyć, jeśli nasz pojazd został sprowadzony z innego kraju:

dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, jeżeli samochód został zakupiony w państwie członkowskim UE (wydruk z e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego akcyzę) lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej w sytuacja, w której samochód został sprowadzony spoza UE (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Przy zakupie nowego samochodu w salonie należy mieć na uwadze świadectwo WE oraz „zeświadczenie danych i informacji o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdu” (dokument, który można otrzymać od producenta pojazdu). Pokazuje, że pojazd spełnia normy UE.

Jaka kara może zostać nałożona, jeśli samochód zostanie zarejestrowany lub wyrejestrowany z opóźnieniem?

Należy również pamiętać, że mamy prawny obowiązek zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu. Zgodnie ze znowelizowanymi wymogami ustawy.

 

 

Zobacz także:

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze

Zakupy samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, obejmują coś więcej niż tylko koszt samego samochodu. Jeszcze kilka kosztów trzeba zapłacić przed zakończeniem procesu. Obejmuje m.in. koszt rejestracji pojazdu. Podatek (PCC) lub akcyza, a także rejestracja w dziale komunikacji to tylko niektóre z dodatkowych wymogów uzyskania pojazdu od osoby fizycznej. Naszym zadaniem jest wyjaśnienie, jak wygląda…

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/